Sengetæpper fra Jotex

Sengetæppe til enkeltseng syet i blød bomuld som er stykvasket, hvilket betyder at sengetæppet er vasket efter det er syet. Slubeffekten giver stoffet noget struktur. Forsiden er flot meleret og har en enkel quiltning med broderede prikker som skaber et diskret mønster og samtidig holdes fyldet på plads. Rå kant uden om understreger den bløde stil. Sengetæppets bagside er af polyester. Obs! Pudebetræk medfølger ikke, købes separat.

Jotex samarbejder med Better Cotton for at forbedre bomuldsdyrkningen globalt. Better Cotton er en global nonprofitorganisation, der underviser bomuldsdyrkere i metoder til mere bæredygtig bomuldsdyrkning og arbejder for mere effektiv brug af vand og reduceret brug af pesticider. Better Cotton bringer forbedrede sociale, økonomiske og miljømæssige forhold for bomuldsbønder. Ved at vælge vores bomuldsprodukter støtter du vores investering i Better Cottons mission. Better Cotton er fremskaffet via et system med massebalance og kan ikke fysisk spores til slutprodukter.
Besøg bettercotton.org/learnmore for mere information om Better Cotton.

Materiale: 100% bomuld, fyld 100% polyester.
Størrelse: 180x260 cm.
Rengøring: Vask 40°. Kryber maks. 3%.
Tip/råd: Sengetæppet Clura giver sengen et blødt og afslappet udtryk, og du kan understrege dette ved at bruge ekstra mange puder.

Varenummer: 1624004-01-24

Det mener andre

4.8 baseret på 10 bedømmelser
  • Bedømmelse 5 af 5 Verifierad købere

    Rigtig godt

    Meget flot sengetæppe

    Hvid

    Maja L købte

    Hvid i str. 180X260

  • Bedømmelse 5 af 5 Verifierad købere

    Meget flot

    Føles solidt og godt. Meget flot sengetæppe til en god pris.

    Hvid

    Emma F købte

    Hvid i str. 180X260

  • Bedømmelse 5 af 5

    Meget elegant

    Elegant tæppe var meget populært som en gave klassisk, men alligevel naturlig

    Hvid

    Astrid købte

    Hvid

  • Bedømmelse 5 af 5

    Meget flot

    Købt sengetæppet til en simpel seng, men at bruge det til en seng omkring 180 bred fungerer meget godt.

    Nougat

    blwfj købte

    Nougat

  • Bedømmelse 5 af 5

    super

    Det hyggeligste sengetæppe, jeg nogensinde har haft. Meget tilfreds

    Lysegrå

    Lori købte

    Lysegrå

  • Bedømmelse 4 af 5

    Fint!

    Købte overbelastningen for en uge siden. Valgte størrelsen til enkeltseng, men brug til dobbeltseng, da den stort set kun dækker halvdelen af sengen alligevel, mens jeg går i seng. Fungerer top!

    Nougat

    Jennie TO købte

    Nougat

Bliv inspireret af andre, der har delt deres stil med

#homeroomdk